Jak nemít obézní zvíře

Pořízení psa nebo kočky do domácnosti vždy souvisí s tím, že chovatel by měl mít správné informace o tom, jak zvířátko krmit, čím ho krmit a jak se starat o jeho trávení. Mnohým se zdá nepodstatné, co nabídnou psovi nebo kočičce k jídlu. Výzkumy ale prokázaly, že složení stravy u těchto zvířat významně ovlivňuje stav celého zvířecího organismu i jejich délku dožití. Zvířátko často loudí o naši stravu, chutná jí, protože strava psů a koček nezná sůl. Lidé si ale neuvědomují, že koření, tuky a další přísady v naší stravě zvířecímu trávicímu traktu velmi ubližují.
sedmikrásky u kotěte
A nejen trávení. Nesprávný poměr živin pak ovlivní funkci jater, ledvin, srsti a dalších složek činnosti orgánů psa nebo kočky. Není totiž správné si myslet, že vše, co zvířeti chutná, mu také prospívá. I nesprávně použitá speciální strava pro psy a kočky může způsobit nepříjemné komplikace, třeba častá je obezita zvířat. Bývá to nejčastější zdravotní problém. Více jak 50 % mazlíčků má hmotnost vyšší, než by doporučovali veterinární lékaři. I malá nadváha může způsobit vážná onemocnění, jako je diabetes, osteoartritida, kardiovaskulární či respirační potíže.
Příčiny obezity zvířat
Nepoměr mezi příjmem a přísunem kalorií. Zvíře je krmeno více, než dokáže spálit svojí aktivitou.
Přísun živin se mění s věkem zvířete. Starší zvíře je méně aktivní a potřebuje i menší příjem kalorií.
Některá plemena jsou k nadváze náchylnější.
Kastrace zvířete změní spalování živin natolik, že kastrované zvíře snadno ztloustne.
plechovka s pamlsky
Jak identifikovat obézní zvíře
Zvíře se zdá na první pohled zavalité.
Zúžení v pase, které má každé zvířátko, zmizí a zalije se tukem.
Žebra jdou špatně nahmatat.
Zvíře je líné, má obtíže při pohybu.
Přesné zvážení pak řekne plnou pravdu.
 
 
 
 
Jak krmit svého mazlíčka
Poraďte se u vašeho veterináře.
Bývá vhodné nasadit specializovanou redukční dietu v granulích nebo kapsičkách. Zde máme záruku, že zvíře dostává všechny potřebné živiny, a přitom není překrmováno.
Dávejte zvířeti přesně odměřené dávky, nepřekračujte denní limit.
V dnešní době se již nemusíme bát, že bude zvíře při redukci strádat. Zvířecí krmiva jsou vyrobené tak, že zvíře plně zasytí i při sníženém přísunu kalorií. Prospějete tak hlavně svému mazlíčkovi.