Křeček morče či jiný hlodavec?

Pokud na vás děti už nějaký ten pátek vyvíjejí cílený nátlak na pořízení malého kamaráda, pak možná začínáte povolovat a přemýšlíte, čím jim udělat radost. Něco nenáročného, ale zároveň zábavného, ne moc drahého a určitě ne velkého. Na kočku ani psa si netroufáte, tak co třeba nějaký hlodavec?
Křečci a morčata bývají velmi často prvními domácími mazlíčky našich dětí. V poslední době se k nim ještě přidávají zakrslí králíci nebo potkani.
morče a dítě
Jak začít?
Možná není špatné pro začátek navštívit, samozřejmě bez natěšených dětí, zverimex. Zde se se zkušenými prodavači poradit o tom, které zvíře je vhodné, co vše s jeho pořízením budeme muset ještě nakoupit a co obnáší péče o něj.
Všechna zmiňovaná zvířata potřebují svůj prostor, každé trochu jiný a jinak velký, s tímto nám opět poradí zkušený prodavač.
Správně vybavený domov
U králíka je potřeba koupit klec větších rozměrů, počítat však musíme i s tím, že toto zvíře potřebuje pohyb i mimo své útočiště, lze mu proto vyrobit i výběh nebo vyčlenit prostor na své zahrádce. Morče je zase spokojené v teráriu, křeček a potkan zvládnou obojí, takže si můžete zvolit, co vám více vyhovuje. Pro všechna zvířátka je potřeba zajistit krmení, vhodné stelivo a nějaké hračky, které zrovna křečci milují. Takže kolotoče a domečky, ve kterých budou vesele dovádět i odpočívat.
potkan domácí
Zábava může začít
Máte-li promyšleno vybavení a zvoleno to správné zvířátko, nezbývá, než jej pořídit. Odborníci však doporučují chovat všechny zmiňované hlodavce v párech, nejlépe stejného pohlaví, aby se dobře snášeli. Zvířata jsou zvyklá žít ve skupině, bude jim to tedy prospívat.
Každé z těchto zmiňovaných zvířátek může udělat dítěti radost, protože se s ním dá také hrát. Vzít jej na zahradu, nebo v případě potkana třeba i cvičit. Pozor je potřeba dávat zejména u králíků a potkanů při vypouštění v domácím prostředí na elektrické kabely, holt jsou to hlodavci, a tak můžou v tomto ohledu způsobit docela neplechu.